Víme, jak vyzrát na pylovou sezónu

17.04.2025 \\ Zdraví

Dny protkané sluncem jsou pro někoho nejkrásnějším měsícem, to však neplatí pro alergiky... Za každý výlet do zeleně platí daň v podobě nepříjemných projevů alergie od kýchání a svědění nosu až po zarudlé, slzící a opuchlé oči či kožní vyrážky. Jak minimalizovat tyto otravné symptomy v období, kdy pyl létá vzduchem?

Alergie je civilizační onemocnění s neustále rostoucí tendencí. Až 30 % světové populace trpí alergickou neboli sennou rýmou a až 50 % dětí vykazuje citlivost na alespoň jeden běžný alergen[1]. Alergie mají mnoho podob. Vedle roztočů, domácích mazlíčků, plísní, prachu, léků či potravin je právě pyl v jarních a letních měsících jedním z nejvýraznějších alergenů. V době, kdy se mikroskopická pylová zrnka šíří vzduchem, způsobují u citlivých jedinců sezónní alergickou rýmu. Tu v mnoha případech doprovází i oční obtíže, které dokážou výrazně zkomplikovat každodenní život, omezit pracovní aktivity a v kombinaci s ucpaným nosem narušit i kvalitu spánku.

Proč oči slzí a pálí?

Podráždění očí patří k typickým projevům alergie. Co za ním stojí? „Oční alergie, odborně alergická konjunktivitida, je reakcí přecitlivělého imunitního systému na běžně neškodné látky – alergeny, jako je pyl, plísně, zvířecí srst či prachoví roztoči. Při kontaktu alergenu s okem dochází k podráždění oční spojivky, která se následně zanítí. To se projevuje svěděním, pálením, zarudnutím a otokem očí,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. Zároveň upozorňuje, že v tomto případě jako ochrana nestačí běžné brýle ani ty sluneční.

Vyhněte se nepříteli!

Nejúčinnější strategií, jak zmírnit alergické potíže, je minimalizovat kontakt s alergeny. Zásadní je proto sledovat pylové zpravodajství na specializovaných webových stránkách, jako je www.pylovasluzba.cz, kde naleznete aktuální informace o koncentraci jednotlivých alergenů ve vzduchu i roční pylový kalendář. „V době nejvyššího výskytu pylových zrn či jiných alergenů v ovzduší doporučuji omezit pobyt venku na minimum,“ radí MUDr. Eva Jerhotová, lékařka oční kliniky NeoVize. „Po návratu domů je pak vhodné důkladně si propláchnout oči, ideálně se osprchovat a převléknout. V autě by neměly chybět kvalitní pylové filtry, které pravidelně udržujte,“ dodává oftalmoložka.

Ani za zavřenými okny není alergik zcela v bezpečí

Pyl vniká i do interiéru. Pouštíme jej do útrob svých domovů nejen větráním, ale přinášíme si ho i na botách, oblečení, vlasech či srsti domácích mazlíčků. Po procházce proto pejskům pečlivě vyčešte chloupky. Pamatujte, že také venku sušené prádlo do sebe nasaje pyl, který si pak přinesete do bytu. Proto je pro alergiky lepší sušit prádlo uvnitř. Oblečení určené pro venkovní nošení by nemělo skončit v ložnici. Nejlépe uděláte, když ho odložíte hned po příchodu domů v předsíni.

Čistý vzduch domova

Vytvořit bezpečnější domácí prostředí pomůže čistička vzduchu s účinným HEPA filtrem, která dokáže zachytit drtivou většinu alergenů, virů a škodlivých částic i mikroskopických rozměrů. Například čistička Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehyde zachytí až 99,95 % ultrajemných částic o velikosti pouhých 0,1 mikronu, zatímco aktivní uhlíkový filtr odstraňuje pachy a plyny. „Inteligentní čističky v automatickém režimu neustále monitorují kvalitu vzduchu a při detekci zvýšené koncentrace škodlivin, včetně pylu, se aktivují. Tím zajišťují trvale čisté ovzduší,“ popisuje Ing. George Oram ze společnosti Dyson. Přesto nezapomínejte na pravidelné větrání. V pylové sezóně je však nejvhodnější otevírat okna brzy ráno nebo po dešti, kdy koncentrace alergenů není tak vysoká. Pozor dejte i na kvetoucí pokojové rostliny, které mohou být dalším zdrojem pylu.

SOS pro podrážděné oči

Trápí-li vás projevy alergie, rozhodně si nemněte oči, abyste neuvolnili další dráždivé látky a situaci nezhoršili. Jako rychlou úlevu můžete vyzkoušet výplach očí a obklady z bylinných odvarů, například ze světlíku lékařského, heřmánku, jitrocele, řepíku lékařského, měsíčku lékařského či maliníku. Oteklá víčka zklidní studený obklad nebo vychlazené sáčky s vylouhovaným černým čajem. V lékárně vám specialista doporučí vhodné oční kapky, které byste měli mít vždy po ruce, zvláště pokud se chystáte do přírody. Jestliže se vaše potíže do tří dnů nezlepší, neváhejte kontaktovat lékaře. Ten stanoví diagnózu a nasadí vhodnou léčbu, často v podobě očních kapek nebo tablet s antihistaminiky, které obvykle přinášejí rychlou úlevu. Dlouhodobě neléčená oční alergie však může vést k vážnějším komplikacím, kdy alergický zánět zasáhne i rohovku.

Zkuste to bez čoček

Pokud trpíte refrakční vadou a zároveň jste alergik, měli byste na jaře omezit nošení kontaktních čoček. Hrozí totiž riziko zanesení alergenů do očí při manipulaci s čočkami či roztokem, a navíc nelze souběžně používat oční kapky. Pro ty, kdo hledají trvalé řešení a chtějí se zbavit brýlí omezujících jejich aktivní život, může být efektivní cestou k ostrému vidění laserová operace. Na provedení bezbolestného zákroku stačí u femtosekundových laserů pouhých 10 vteřin. Operace korigující krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus probíhá ambulantně a je bezbolestná. U pacientů starších 40 let je možné provést nitrooční operaci. Díky prémiové nitrooční čočce se lze zbavit brýlí a kontaktních čoček i v pokročilém věku.

Neotálejte s návštěvou lékaře

Nezapomínejte, že alergie se může objevit kdykoli během života. Proto pokud se u vás některé z projevů objeví, nepodceňujte prvotní příznaky a neotálejte s návštěvou lékaře. Zásadní je podstoupit testování na alergie, které se obvykle provádí mimo pylovou sezónu – zpravidla na podzim. Díky tomu zjistíte, na jaké alergeny jste citliví, a bude možné zahájit případnou dlouhodobou léčbu, která vám pomůže lépe zvládat jarní a letní měsíce.

[1] Světová zdravotnická organizace. Bílá kniha o alergii na období 2011–2012 Shrnutí. Ruby Pawankar, MD, PhD, prof. Giorgio Walkter Canonica, MD, prof. Stephen T. Holgate, BSc, MD, DSc, FMed Sci a prof. Richard F. Lockey, MD..