Nitroděložní tělísko a jeho výhody z pohledu hematologa
Vyšší obeznámenost žen o možných rizicích užívání antikoncepce zvyšuje jejich zájem o podrobnější debatu s lékaři a vhodnější výběr jejich typu. Citlivými uživatelkami antikoncepce jsou zejména ženy s rizikem výskytu žilní trombózy.
Co je to žilní trombóza
O žilní trombóze hovoříme tehdy, když dojde k vytvoření krevní sraženiny – trombu v žilním systému, nejčastěji v žilách dolních končetin. K tomu může dojít spontánně, bez vyvolávajícího momentu, ale častěji v některé rizikové situaci. Rizikové faktory pak dále můžeme dělit na dispoziční (obezita, nádorová onemocnění, vrozené trombofilní stavy aj.) a na expoziční (užívání kombinované hormonální antikoncepce, imobilizace dolní končetiny, operace aj.). Trombóza nás ohrožuje možností plicní embolie, výskytem posttrombotického syndromu a také v průběhu antikoagulační terapie rizikem krvácení.
Jak žít s trombofilním stavem?
Trombofilní stavy jsou takové stavy, kdy rovnováha hemostatických mechanizmů je vychýlena směrem k trombóze a tito jedinci mají větší sklon k trombóze. V naší populaci je cca 5–8 % jedinců s vrozenou predispozicí k žilní trombóze. Naštěstí ve většině případů jde o mírnou pohotovost ke vzniku trombózy. K vzniku dochází většinou v rizikové situaci, mezi které také patří u žen užívání hormonální antikoncepce a těhotenství.
Ideální antikoncepce pro ženy s trombofilií
Ženy mají dnes na výběr širokou paletu antikoncepčních prostředků. Jako hematolog se často vyjadřuji k rizikovosti jednotlivých forem z pohledu rozvoje žilní trombózy, zejména s ohledem na přítomnost vrozeného či získaného trombofilního stavu.
V tomto případě volíme antikoncepci, která riziko žilní trombózy vůbec nezvyšuje, a to je nitroděložní tělísko s lokálně uvolňovaným levonorgestrelem.
Antikoagulační terapie a menstruace
Pokud žena již trombózu dostala, pak je léčená antikoagulační terapií, která má za cíl zabránit dalšímu nárůstu krevní sraženiny. Dnes je tato terapie vedena nejčastěji moderními léky, nazývanými DOACs (přímá antikoagulans), která mají jednoduché dávkování a terapii není nutné monitorovat. Nicméně ani tato terapie není bez rizika krvácení, zejména slizničního. Asi 20-30 % žen na této terapii mají velmi silný menstruační cyklus, který lze upravit zavedením nitroděložního tělíska. Tím lze „zabít 2 mouchy“ jednou ranou, protože tím zabráníme i nechtěnému otěhotnění. Tato nová antikoagulans se t.č. nedoporučují podávat v graviditě.
Krvácivé stavy a menstruace
Opakem trombofilních stavů jsou stavy krvácivé, tedy stavy s vrozenou či získanou predispozicí ke krvácení. Také tyto ženy, zejména s von Willebrandovou chorobou mají silnější menstruační krvácení. I pro ně je toto tělísko výhodné, jinak ženy navštěvují hematologa pro anemii z nedostatku železa.
Co říci závěrem?
„Nitroděložní tělísko je z pohledu hematologa ideální antikoncepcí s vysokou účinností pro ženy jak s trombofilním, tak krvácivým stavem. Také úprava intenzity cyklu při užívání antikoagulační terapie je výhodná, a to pro všechny věkové skupiny,“ říká prof. MUDr. Petr Dulíček, hematolog, FN HK.