Správný zahrádkář ani v lednu nezahálí
Leden je poněkud nevyzpytatelný měsíc, kdy můžeme zažít tuhé mrazy, ale i slunné odpoledne, kdy si troufnete vyjít ven jen nalehko. Na zahradě je sice doba klidu, ale i tak je několik důležitých věcí, které je dobré udělat, aby zahrada dobře přečkala zimu a byla připravená na jaro. Nezkušení zahrádkáři se možná budou divit, co vše je v lednu čeká, ale věřte, že vám to vaše zahrádka vrátí. Takže, pojďme se hned vrhnou na úkoly, které nás čekají a vy zkušení, si je s ostatními zopakujte.
- Naplánujte setbu, výsev, ale i jak uspořádáte záhony. Myslete na to, aby velké rostliny nestínily těm malým, abyste nedali vedle sebe ty, které se nesnáší.
- Máte i květinovou zahrádku? Pak se zamyslete nad tím, které rostliny vábí hmyz, které ho odpuzují.
- Vytvořte si nákupní seznam semínek a potřebného zahradnického vybavení. Nevynechejte také recenze, abyste nebyli nakonec nepříjemně rozčarovaní, když by vám semena nevzešla a dorazilo vám nekvalitní motyčky, hrabičky a další pomocníci.
- Na konci ledna už můžete začít připravovat semena pro jarní výsev.
- Máte-li na zahradě nebo zahrádce či rostliny v květináčích venku rostliny v zimním režimu, ujistěte se, že jsou chráněny před mrazem. Pokud ne, použijte netkanou textilii, slámu nebo chvojí, aby nedošlo k jejich poškození.
- Pokud máte pro rostliny zimní kryty, pravidelně je kontrolujte, zda jsou stále pevně připevněné a zda pod nimi není příliš velká vlhkost.
- Lednové dny bez mrazu jsou vhodné pro řezání ovocných stromů a některých keřů. V tento čas tak podpoříte zdravý růst a lepší úrodu v nadcházející sezóně.
- Pokud napadne velká vrstva sněhu, je dobré ho odstranit z větví stromů a keřů, aby nedošlo k jejich polámání, ale dělejte to velmi opatrně, abyste nepoškodili kůru nebo větve.
- Pokud budete na jaře používat organická hnojiva, například kompost nebo hnůj, už v lednu můžete začít připravovat. Kompostér je dobré překopat, aby hmota lépe zahnívala.
- Pokud je trávník zmrzlý, snažte se po něm nechodit, abyste ho zbytečně nepoškodili.
- Pokud máte skleník, zkontrolujte jeho stav, zda jsou okna nebo skla pevně upevněná. Při velmi mrazivém počasí může být nutné zabezpečit i vytápění, pokud skleník používáte pro zimní pěstování.
- Je čas na opravu zahradnického nářadí a strojů.
- Pro někoho je naprostou samozřejmostí, že doplňuje správným krmivem ptačí krmítka a pravidelně kontrolujte pítka, aby nebyla zamrzlá. Vy, co to neděláte, zkuste se zamyslet, zda byste to také nezvládli. Pomůžete tak ptactvu přežít zimní období.
- Pozor, v tomto období se neprovádí běžné hnojení, jen pokud máte rostliny v interiéru nebo v chladném skleníku.
Buďte tedy ve střehu a nenechte svoji zahradu a rostliny zbytečně trpět. Dělali to i naši předci od nepaměti, proč bychom to my měli dělat jinak…