Navštivte města českých královen
Královská věnná města darovali králové od 14. století postupně svým manželkám. Tato města patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším českým městům. Věnná města byla důležitým zdrojem příjmů a útočištěm českých královen a bohaté stopy historie spojené s českými královnami zde naleznete i dnes. O jaká města se jedná?
Polička: historické město chráněné hradbami
Malebné historické město naleznete ve výšce 555 m nad mořem v krajině Českomoravské vrchoviny. Unikátních 1220 m gotických hradeb doposud střeží historické jádro této brány Žďárských vrchů. Polička je také spjata s hudebním skladatelem Bohuslavem Martinů, který se zde narodil a strávil část svého života. Jeho světnička se nacházela 36 metrů nad zemí, ve věži kostela svatého Jakuba. Pětičlenná rodina Martinů žila ve věži až do Bohuslavových 11 let. Otec Bohuslava Martinů pracoval jako švec, ale také jako pověžný a jeho úkolem bylo mimo jiné natahovat věžní hodiny. Život rodiny Martinů přibližují oživené prohlídky v dobových kostýmech. Za návštěvu také stojí hrad Svojanov, který již od roku 1910 spadá pod město Poličku a je jedním z nejstarších hradů u nás. Na výlet k hradu Svojanov se můžete vydat i na kole, v rámci prohlídkových okruhů si zde vyslechnete i pověst o Ohnivé svini.
Dvůr Králové nad Labem: nejenom ZOO, ale i krásné památky
Dvůr Králové nad Labem je jistě neodmyslitelně spjatý především s jednou z největších a nejkrásnějších evropských zoologických zahrad. Ovšem historické město malebného Podkrkonoší nabízí také řadu historických, kulturních a uměleckých památek. Krásné okolí, kterému vévodí barokní hospital Kuks a kde se nachází pohádková přehrada Les Království, můžete prozkoumat na pěších výletech nebo na kole. Při návštěvě Dvora Králové se také dozvíte, jak to bylo s Rukopisem královedvorským, jehož nález ovlivnil vývoj Národního obrození. Navštívit můžete také muzeum, ve kterém mají Vánoce po celý rok. Tradice výroby vánočních foukaných ozdob začala na Královédvorsku v roce 1931 a přežila dodnes.
Hradec Králové: Salon republiky
Zjistit, proč je Hradec Králové známý také jako Salon republiky, není tak těžké. Noblesní architektura, jedinečný urbanistický koncept a vize moderního evropského města z počátku 20. století jsou pádným argumentem pro takový přívlastek. Město na soutoku Labe a Orlice je přirozeným centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech, sídlem řady institucí a škol a také městem festivalů. Okouzlující zákoutí starého města, monumentální nábřeží a krásně upravované parky jsou jen některá další místa, která nesmíte při své návštěvě vynechat. Za návštěvu určitě stojí také Labyrint Divadla Drak, který v sobě skrývá celkem tři zásadní prostory: studiovou scénu, netradiční muzeum loutek a divadelní laboratoř. Divadelní laboratoř je experimentálním prostorem, kde nahlédnete pod pokličku vzniku divadelního představení. Proč se na chvíli nestát výtvarníkem, kostymérem, režisérem nebo dokonce hercem? V laboratoři dostanete možnost vyzkoušet každou z těchto profesí.
Chrudim: Athény východních Čech
Pro svou bohatou kulturní a dodnes žijící tradici je Chrudim známá rovněž jako "Athény východních Čech". Dvacetitisícové město již zdálky láká návštěvníky svým typickým panoramatem, kterému dominuje kostel Nanebevzetí Panny Marie. Městem protéká řeka Chrudimka, jejíž okolí vybízí k osvěžujícím procházkám. Počátkem července se město již přes 60 let stává útočištěm loutkoherců, kteří sem zavítají na tradiční Loutkářskou Chrudim.
Jaroměř: město na soutoku tří řek
Název východočeského města je odvozen od přemyslovského knížete Jaromíra. Jaroměř leží na soutoku tří řek: Labe, Úpy a Metuje a říká se o ní, že je městem zahrad a parků. Jaroměř ovšem nelze zmiňovat bez bývalé císařské pevnosti Josefov, která je její nedílnou součástí a která je pro své jedinečné vojenské památky vedle milovníků vojenské historie častým místem filmových tvůrců. Z Jaroměře pocházel také patron českých kouzelníků, Michal Silorad Patrčka, který vybudoval první kouzelné divadlo v Evropě. Na jeho počest zde bylo založeno Muzeum magie.
Mělník: město vína a historie
Více než půl století vévodí Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla širému kraji na soutoku Labe a Vltavy. Po vystoupání 177 schodů se návštěvníkovi při dobré viditelnosti otevře pohled nejen na horu Říp a České středohoří s Milešovkou, ale i na Prahu, Ještěd a na kraj K. H. Máchy s Bezdězem. Vydat se můžete také do podzemí. Celé mělnické náměstí i s přilehlými ulicemi je podkopáno spletí chodeb a sklepů, které byly budovány pravděpodobně od konce 13. století současně s výstavbou města.
Část těchto prostor je zpřístupněna veřejnosti. Jedná se o 60 metrů dlouhou chodbu sekanou v opuce vedoucí ke studni. Studna byla do 19. století jediným zdrojem pitné vody pro město. Její průměr 4,54 m ji činí nejširší známou studní v České republice.
Nový Bydžov: město s jedním z nejstarších židovských hřbitovů
Východočeské město je díky svému pravidelnému půdorysu (tzv. bydžovský čtverec) považováno za unikátní ukázku středověkého urbanismu. Ve městě se nachází třetí nejstarší židovský hřbitov v Čechách. Navštívit můžete i Muzeum hraček se sbírkou starožitných porcelánových panenek nebo vláčků.
Trutnov: město v podhůří Krkonoš
Druhé největší město Královéhradeckého kraje leží v okouzlujícím podhůří Krkonoš v údolí meandrující řeky Úpy. V Trutnově a jeho okolí se nachází mnoho památek na prusko-rakouskou válku 1866. Řada pořádaných akcí ve městě se váže k jeho bájnému založení a pověsti o drakovi, kterého má ve svém znaku. Centrem společenského a kulturního života je UFFO, Stavba roku 2011. V souvislosti s Trutnovem jistě není třeba připomínat osobnost Václava Havla a nedaleký legendární Hrádeček, kde mimo jiné vznikala Charta 77.
Vysoké Mýto: město s automobilovou tradicí
Jedno z nejstarších a nejvýznamnějších měst Pardubického kraje se může pyšnit bohatou historií, jedním z největších čtvercových náměstí a dosud zachovalým opevněním. Do historického centra můžete vstoupit hned třemi branami. V první polovině 20. století přinesla městu věhlas firma Carrosseria Sodomka patřící geniálnímu designérovi a karosáři Josefu Sodomkovi. Na vysokomýtskou automobilovou tradici odkazuje jak známá výroba autobusů, tak i autodrom.