Žila filmovými rolemi, samotu tolik neprožívala
Míla Myslíková, se narodila 14, února 1933. Ve svém křestním listu měla zapsáno jméno Bohumila Myslíková. Byla jedinečnou filmovou a divadelní herečkou, ale také spisovatelkou, kterou se toužila stát už od dětství. Herečka patřila mezi šťastné samotáře, i když nikdy neměla nouzi o ctitele a bylo o ní známo, že se za ni muži otáčeli, kamkoli přišla.
Ve svých třiadvaceti letech se provdala za svého hereckého kolegu Štěpána Zemánka, ale manželství bylo plné tajemství. Po její smrti se spekulovalo o tom, že s ním čekala dítě, o které přišla po hádce, kdy ji prý i uhodil. Tuto informaci za svého života nikdy nevyvracela, vždy jen dala najevo, že na toto citlivé téma se s nikým nechce bavit. Razila teorii, že je lepší být sama, než vedle člověka, se kterým by si neměla rozumět. Naplnění života cítila skrze své filmové role. Přesto se na konci svého života potkávala s mužem, kterému říkala Václave, i když se tak vůbec nejmenoval. Chodili spolu na kafíčko a debatovali o divadle a literatuře. Naplánovali společnou cestu do Belgie, kde žila hereččina kamarádka, ale krátce před odjezdem ji postihla první mrtvička a výlet musel být odložen.
Ve filmu debutovala po boku Vlasty Buriana již jako jedenadvacetiletá ve snímku Nejlepší člověk a následovalo nespočetné množství vedlejších rolí ve filmu i v televizi.
V roce 1982 napsala cestopis Finský maraton a po deseti letech pokračovala v podobném duchu v knize V zemi Kalevově. Byla také autorkou dvaceti publikací pro děti – Lásko, Bože, lásko (1998), Ta naše písnička česká (1998) a V dobrém jsme se sešli (2002), Poslední její kniha je o betlémech Narodil se nám Spasitel a vyšla v roce 2000.
Míla Myslíková se dlouhodobě léčila v nemocnici po těžké mozkové příhodě a věřila, že se zotaví, bohužel 11. února 2005 přišla další ataka a oblíbená herečka na její následky zemřela. K věčnému odpočinku je uložena na hřbitově svaté Barbory v Polné u Jihlavy.
FOTO: z knihy Herecké romance..., nakladatelství Brána
Míla Myslíková s manželem Štěpánem Zemánkem v roce 1955
Obálka třetího vydání knihy Herecké romance a důvěrná setkání