Zpěvačka Michaela Linková bude vyprávět o své knize Kam se poděl Bůh
Knihovna na Vinohradech (Vinohradská 69, Praha 2) zve na zajímavé SETKÁNÍ S MICHAELOU LINKOVOU, zpěvačkou a autorkou knihy Kam se poděl Bůh. Pořad, kterou bude moderovat Bohdana Tučková, proběhne ve čtvrtek 23. března 2023 v 17 hodin. Zpěvaččina kniha je převyprávěním autentických zážitků jednoho neobyčejného života.
Michaela Linková bude vyprávět o kariéře zpěvačky, ale hlavně o své knize Kam se poděl Bůh. Vypráví příběh Františka Krause, který pro svůj židovský původ prošel za 2. světové války peklem koncentračních táborů. Po osvobození odešel bojovat do Izraele, za což byl v 50. letech vězněn. Všechny hrůzy osudu přežil i díky své vůli žít, díky pomoci přátel i díky lásce žen, které jeho životem procházely. A právě tento jeho příběh převyprávěla ve své knize Michaela Linková.
Populární zpěvačkou se stala až v osmdesátých letech, kdy pro ni psali domácí autoři a rocker Harry Jeske z tehdy slavné německé skupiny Puhdys. Půvabná zpěvačka, k níž patřila černá hříva i odvážné kostýmy, měla zkrátka štěstí. Tehdy měla za sebou kapelu a spoustu koncertů, televizních vystoupení a videoklipů, točila desky a v ostře sledované anketě Zlatý slavík to „dotáhla“ až na šesté místo. Také účinkovala v muzikálu Richarda Pachmana Babička, kde ztvárnila postavu kněžny
Během její pěvecké kariéry se jí povedla pěkná řádka hitů (Televizní dívka Líza, Kvůli mně, Bílý měsíc, To by tak hrálo, Tajná láska, Láska vchází hlavní třídou nebo duety Já si počkám a Abeceda lásky, které nazpívala se Stanislavem Procházkou ml.), na které slyší české publikum dodnes. Jenomže vedle těchto písní se věnuje i klasickému zpívání a klasické hudbě, a to jako členka hudebního tria Romanza Music.
Příběh knihy Kam se poděl Bůh sleduje osudy židovského chlapce Františka Krause, který je pro svůj původ násilně odvlečen do koncentračního tábora. Po návratu, kdy jako mladý muž hledá své místo v životě, opět přichází rána osudu. Politická situace po Únoru 1948 se vyvíjí tak, že František je obviněn z vlastizrady a odsouzen nejdříve k trestu smrti a poté k dvaadvaceti letům vězení. Po propuštění na počátku 60. let se rozhodne k emigraci. Poznává však, že zde postrádá nejdůležitější věci pro svůj život, pocit přátelství a lásky. Dobře napsaný dojemný příběh je plný lidskosti, z kterého cítíme nezdolnou a obdivuhodnou vůli k životu.
Robert Rohál
Foto: archiv Michaely Linkové