Čokoláda je nejlepší pamlsek na světě!
Máte výčitky kvůli tomu, že jste o Vánocích spořádali poněkud více? Tak kvůli tomu se rozhodně nestresujte, pokud se jednalo o kvalitní čokoládu. Čokoláda je totiž zázrak přírody a nejlepší pamlsek na světě.
Chcete-li zdravě mlsat, pak si opravdu musíte pořídit pravou čokoládu, protože ne každá lákavě zabalená čokoláda je opravdu čokoládou… Její vůně musí být neodolatelná, ale dnes stačí přidat správnou dávku aroma a vaše smysly mohou být ošáleny. Musíte se také utvrdit v tom, zda obsahuje biologicky aktivní látky a až pak se můžete spolehnout, že bude mít na naše tělo celou řadu blahodárných účinků. Věděli jste, že ještě v 18. století se hořká čokoláda prodávala pouze v lékárnách? Předepisovala se dokonce na nespavost, také při trávicích potížích, ale i při horečnatých stavech.
Věděli jste, že, největšími mlsouny čokolády jsou Švýcaři? Průměrný Švýcar zkonzumuje ročně ohromujících 8,8 kg čokolády. To je o téměř 3 kg více oproti průměru v České republice (průměrný Čech za rok sní asi 6 kilo čokolády).
Mnoho lidí nemá tušení, že bílá čokoláda není pravá čokoláda. Neobsahuje totiž kakaové hmoty, jen kakaové máslo, mléko a cukr. Proto se technicky neřadí mezi čokolády, ale spíše mezi cukrovinky.
Napadlo by vás, že čokoláda pochází z pralesa? Kakaové boby, ze kterých se čokoláda vyrábí, rostou na kakaovnících, které se přirozeně vyskytují v tropických deštných pralesích.
Dostali jste z našeho článku chuť na čokoládu? Chcete vyzkoušet něco speciálního jako třeba pravou švýcarskou čokoládu, tabulkovou čokoládu značky Camille Bloch Ragusa nebo hořké čokolády TaiTau Exclusive? Všechny je najdete na e-shopu https://www.rigalli.cz, který se specializuje na prodej čokolád, pralinek a dalších dobrot.
Čokoláda se považuje za superpotravinu, která se vyrábí z kakaových bobů. Nepražené mají vysoký obsah vitamin C, hořčíku a antioxidantů, mezi které řadíme flavonoidy a právem se tedy o ní hovoří jako o superpotravině. Látka, které se odborně říká epicatechin, dokáže chránit mozek proti mrtvici posilováním nervových buněk. Obsah vitaminů a minerálů se pražením významně snižuje. Kakao jich sice obsahuje už jen zhruba dvacetinu, a přesto je stále v TOP žebříčku potravin s vysokým obsahem vitamínů i minerálů.
Z některých experimentů dokonce vyplývá, že boby, potažmo kakao či hořká čokoláda obsahují také látky prospěšné pro diabetiky trpící cukrovkou, a dokonce mohou stát za poklesem hladiny cholesterolu, který se ukládá v cévách. Nejen výzkumy, ale už i praxe ukázala, že čokoláda chrání srdce před infarktem, mozkovou mrtvicí i má svůj vliv i v boji s některými druhy rakoviny. Je možné pak zaznamenat zvýšenou schopnost soustředění a postřehu. Jsou však i hypotézy, které praví, že může preventivně působit i proti Alzheimerově chorobě.
Jak dávkovat čokoládu
Říká se, že dobrého pomálu, což platí i pro čokoládu. Máme-li hovořit o blahodárných účincích této pochutiny, pak máme na mysli čokoládu s obsahem minimálně 50 % kakaa, ale ta s obsahem 70 % je rozhodně lepší. Pravidelné užívání mléčné čokolády je spíše o riziku, že přiberete na váze, je totiž plná tuků a cukrů a umělých přísad. A jaká dávka je tedy správná? Na to neexistuje jednoznačná odpověď, ale nejčastěji dohledáte, že by to mělo být 20 až 30 gramů čokolády asi tak třikrát v týdnu. Je těžké odolat, když už i některé výzkumy potvrdily, že pravidelné požívání čokolády dokonce vyvolává pocity klidu, jakéhosi naplnění, štěstí a zamilovanosti.