Alexandrova metoda vás může zbavit bolestí a posílit výkonnost mysli
Alexandrova metoda je speciální technika, která sérií pohybů vede ke změně pohybových vzorců. Podstatou je, že se musíme odnaučit nezdravé návyky, které se týkající napětí svalstva při chůzi, stání a sedu. Těm nejdříve musí tělo přivyknout, až pak dojde k harmonizaci těla i ducha. Správné držení těla zlepšuje nejen jeho pohyblivost, ale překvapivě i výkonnost mysli.
Pochopení, co nám způsobují nezdravé stereotypní návyky, které ve svém životě bohužel zdokonalujeme na úkor správných vzorců, vede ke snadnějšímu odstraňování a nápravě těch, které narušují jak flexibilitu, tak i rovnováhu. Díky principům správného fungování těla, a především šíjových svalů, dojde k celkovému uvolnění i úlevě při chronické ztuhlosti, napětí nebo stresu. Dnes tuto metodu ke zlepšení dýchání a dosažení vědomé kontroly nad svými reakcemi, vypěstované vědomě i nevědomě, využívají nejen tanečníci, zpěváci, pěvci, hudebníci, ale i sportovci.
Autorem metody je australský herec Matthias Alexander (1869-1955). Od mládí trpěl chronickou laryngitidou, která měla neblahý vliv na jeho hlasivky a tradiční medicína mu nepomáhala. Jeho kariéra byla významně ohrožena, a tak hledal cestu, jak si pomoci. Pochopil, že musí lépe pracovat se svým tělem. Začal si zapisovat vše, co v průběhu dnů dělá a zvláštní pozornost věnoval svým zápiskům především, když se necítil dobře, když se jeho stav zhoršoval. Po čase analýzou svých záznamů došel k závěrům, že když pociťuje nadměrné napětí v oblasti krční páteře, jeho zdravotní stav se zhorší. Primárně se zaměřil na chůzi, usedání, sezení a vstávání ze sedu.
Během své kariéry vytvořil výuková skripta a oficiálně pojmenoval způsob náprav Alexandrova technika a sám ji vyučoval. Metoda se nejlépe učí před zrcadlem, kdy sami vidíme, kde děláme chybu. Matthias Alexander byl přesvědčený, že pokud jedinci změní způsob, jakým pohybují hlavou, krkem a zády, mohou zlepšit všechny pohyby těla a navrátit tak tělu ztracenou rovnováhu.
Alexandrova metoda se osvědčila při překonání hlasových potíží, kdy může snížit sucho v krku, ale překvapivě zlepšit koordinaci v každodenních činnostech. Již mnohokrát bylo zaznamenáno, že prospívá lidem s nervosvalovými poruchami, kam řadíme mozkovou obrnu, roztroušenou sklerózu všech typů, stav po cévních mozkových příhodách a doporučuje se také při některých typech onemocnění mozku. Pacienti pak lépe zvládají jednoduché úkoly a lépe drží rovnováhu, protože svaly využívají efektivněji.
Lenka Žáčková