Jak přežít vánoční čas ve zdraví?
Češi tráví Vánoce v rodinném kruhu, obklopeni dobrým jídlem, pitím a sledováním pohádek. Těší se na odpočinek. V průměru ale přes svátky ztloustnou o dvě až pět kil.
Jen desetina lidí si jde během svátků zacvičit, ještě méně jich vyrazí na výlet. „Nedostatek pohybu a přejídání o Vánocích může vyústit až v dlouhodobé problémy pohybového aparátu, mezi které patří bolesti hlavy, zad, kolen a kyčlí. Mimo to vánoční hodování značně zatěžuje trávicí systém, může se objevit pálení žáhy, bolesti břicha i zácpa, což doprovází také špatná kvalita spánku a člověk si v konečném důsledku moc neodpočine. Procházka s rodinou na čerstvém vzduchu je díky posílení peristaltiky střev, protažení svalů a dobití energie tou nejlepší prevencí,“ vyjmenovala hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.
Ani u televize pak člověk nemusí zůstat jen pasivně sedět nebo ležet. Tyto účinné cviky jsou jednoduché na provedení, nenáročné na prostor a k dobrému protažení, posílení i uvolnění svalů si každý vystačí jen s vlastní vahou. Cviky jsou vhodné pro všechny generace, pomáhají zdravému držení těla i jako první pomoc při bolestivých stavech.
CVIKY K TELEVIZI:
- PŘI MIGRÉNÁCH
Tento cvik efektivně uvolní svaly v oblasti šíje, zad, svalů kolem lopatek a krátkých extenzorů hlavy a krku. Cvičení je vhodné provádět například při tolik nepříjemných bolestech hlavy.
Návod: Posaďte se. Položte si ruce v týl, propleťte prsty, lokty k sobě. Pasivně stahujte hlavu lehce k zemi. Vyhrbte hrudník. Protáhněte šíji. Zatlačte hlavou proti dlaním. Nadechněte se. S výdechem povolte a rukama jen pomocí gravitace stahujte hlavu dolů. Narovnejte se a vraťte zpět do výchozí polohy, celý cvik opakujte 5krát na každou stranu alespoň 4krát denně. (
- NA ZTUHLÝ KRK
Cvičení, které je vhodné především k protažení svalů šíje, lze provádět téměř kdekoliv. Kromě šíje uvolní trapézové svaly a zdvihače lopatky. Pomáhá od akutní bolesti (také hlavy), ale je rovněž výbornou prevencí blokací krční páteře.
Návod: V sedu vsuňte levou ruku pod levou polovinu hýždí dlaní dolů. Pravou ruku přiložte na hlavu nad levé ucho a ukloňte hlavu doprava. Při nádechu směřujte očima doleva nahoru. Při výdechu směřujte očima doprava dolů. Sklopte si hlavu obličejem dolů. Nadechněte se a očima směřujte doleva nahoru. S výdechem směřujte oči doprava dolů. Cvik opakujte i na druhou stranu. (
- PROTI BOLESTI ZAD
Zdravé postavení páteře je v moderní populaci spíš raritou. Dlouhodobý sed (v práci nebo ve školní lavici), sledování mobilů, počítačů s předsunutou hlavou, to vše formuje páteř do shrbení, které si mozek fixuje jako přirozené. S tím se bortí celá geometrie těla a hrozí výhřezy plotének. Každá pohybová kompenzace, kdy se tělo narovná a zakloní na druhou stranu, se počítá.
Návod: Lehněte si na břicho. Hlavu si opřete o čelo, dlaně položte na podložku na úroveň krku a ramen a vytáhněte se z páteře do dálky. Vzepřete se na předloktích směrem nahoru. Vytahujte se do dálky. Hýždě a stehna nechte povolené, pracují jen zádové svaly. Položte se zase zpět do výchozí polohy, cvik opakujte. Je-li vám pozice příjemná, můžete na předloktích setrvat a sledovat televizi nebo číst knížku delší dobu. (
- NA BOLAVÁ KOLENA A KYČLE
Čtyřhlavý stehenní sval bývá často zkrácen a přetížen, což může způsobit omezení pohybu a bolesti v kolenním kloubu i problémy v zdánlivě nesouvisejících oblastech (kyčelní kloub, bederní páteř, třísla a další). Tento cvik sval efektivně protáhne a zrelaxuje.
Návod: Lehněte si na břicho. Co nejvíce ohněte protahovanou dolní končetinu v koleni. Stejnostrannou rukou uchopte nohu za nárt. Pánev držte u podložky. Přitáhněte patu co nejvíce k hýždím. Mírně zatlačte nohu proti ruce (na 5 vteřin). Zhluboka se nadechněte. S výdechem uvolněte tlak nohy proti ruce a přitáhněte nohu o trochu blíže k hýždím. Vydržte přibližně 30 vteřin. Povolte a opakujte to samé také s druhou nohou. (