Realitní portál: Praha se snaží obyvatelům pomáhat

02.03.2021 \\ Byznys

Zdá se, že světové pandemie COVID-19 nebere konce. Výrazným způsobem se podepisuje i na každodenní životní realitě mnoha Pražanů, a to podnikatelů, nejen ze segmentu pohostinství, ale též obyčejných obyvatel. Magistrát hlavního města Prahy se snaží i v této složité době nezahálet, a alespoň trochu obyvatelům s existenčními problémy pomoci. Snaží se o to pomocí služeb vlastního Realitního portálu, ale třeba i zrušením poplatků z předzahrádek či vstřícnou politikou vůči nájemníkům městských bytů.

Realitní portál hl. m. Prahy byl spuštěn už v roce 2018. Iniciativa si kladla za cíl především vytvoření přehledné a souborné online platformy, která navíc pomůže zvýšit transparentnost hospodaření s městským majetkem. Do projektu se zapojila i řada městských částí a příspěvkových organizací, a potenciálním zájemcům tak odpadají starosti se složitým procházením jednotlivých úředních desek.

„V době spuštění Realitního portálu samozřejmě nikdo nečekal, jaká situace nastane. Přesto v něm právě teď vidím novou přidanou hodnotu – městské nemovitosti by se mohly stát ideální investicí pro zájemce, kteří se snaží o překlenutí současné krize,“ připomíná nový potenciál projektu radní pro správu městského majetku Jan Chabr (TOP 09). „Smysl portálu navíc zůstane zachován, i nadále bude totiž sloužit k podpoře podnikatelského prostředí a usnadnění jejich orientace na trhu,“ dodává.

Magistrátu se tak podařilo vytvořit přehledný a jednotný katalog, který je dostupný skrze webovou adresu https://realitniportalpraha.cz/cs. Nejaktuálnější nabídky lze nalézt na facebookovém profilu https://www.facebook.com/realitniportalpraha.

Magistrát se už počátkem letošního roku ale rozhodl ulevit i podnikatelům ve velmi specifickém segmentu pohostinství. Mnozí restauratéři bojují s existenční krizí, a proto se zastupitelstvo rozhodlo zopakovat ceněný krok z období loňské první vlny pandemie COVID-19. Všichni podnikatelé tak znovu získávají možnost mít před provozovnami instalované předzahrádky, a to zcela zdarma prozatím do konce března. Diskuse o prodloužení úlev však nadále probíhají, a i vzhledem k nezlepšující se situaci je pravděpodobné, že jej pražské zastupitelstvo posvětí.

„Pro podnikatele se i nadále snažíme hledat cesty, jak jim ušetřit náklady na provoz jejich obchodů či restaurací. Původně měly být odpuštěny poplatky do konce minulého roku, vzhledem k situaci s koronavirem jsme se ale rozhodli, že tuto pomoc prodloužíme minimálně do konce března,“ slibuje Chabr. Stejný režim v současnosti platí i pro využívání veřejných prostranství.

V neposlední řadě se město během posledních týdnů zaměřila i na situaci nájemníků městských bytů. Konkrétně těch, kteří patří mezi tzv. ohrožené skupiny – zdravotně postižené, seniory a nájemníky s nízkými příjmy. Vedení města rozhodlo, že se jich prozatím nedotkne avizované zvýšení nájemného. Důvodem je právě probíhající pandemie.

Pro všechny ostatní nájemníky dojde ke sjednocení nájemného na částce 164 Kč/m² pro centrum Prahy a 132 Kč/m² pro zbytek Prahy. Podle magistrátu jde o stále velmi výhodné podmínky, které navíc dopomohou financování nové bytové výstavby a dalších městských projektů.