Festival Blues Alive láká na legendy Anthonyho Geraciho, Popu Chubbyho, Anu Popović či poctu Ettě James
Šestadvacátý ročník mezinárodního festivalu Blues Alive, který proběhne od 17. do 19. listopadu v Šumperku, připravil bohatý hudební, nejen bluesový, program. Jako hlavní lákadla vystoupí například zásadní legenda své generace, pianista, varhaník a zpěvák Anthony Geraci, americká kytaristka srbského původu Ana Popović, newyorská kytarová hvězda Popa Chubby, světoznámý hráč na Hammondovy varhany Delvon Lamarr se svým triem nebo přední představitel akustické countrybluesové školy Jontavious Willis. Festival speciálním blokem za účasti amerických a britských hudebníků a zpěvaček připomene letošní desáté výročí úmrtí zpěvačky Etty James a na odpoledním koncertu vzdá poctu Janu Spálenému. Celkově vystoupí během tří dní v šumperském Domě kultury, který letos poprvé kromě hlavního sálu nabídne i druhé festivalové podium nazvané Jam Stage, a na dalších místech po celém městě přes třicet pět kapel a hudebníků od nás a ze zahraničí. Koncertní program doplní výstava fotografií, noční jam sessiony, poslechové pořady, masterclass a projekce filmu. Velkou novinkou je slavnostní otevření stálé expozice Muzea Blues Alive v prostorách Vlastivědného muzea v Šumperku. Poslední festivalové permanentky jsou v prodeji v síti GoOut. Program a více informací na www.bluesalive.cz.
S bezmála padesáti lety profesionální muzikantské kariéry patří pianista, varhaník a zpěvák Anthony Geraci mezi zásadní legendy své věkové kategorie v bluesovém žánru. “Otevřená kniha jeho zkušeností obsahuje taková jména jako Muddy Waters, s nímž byl na samém začátku kariéry angažován v jednom z bostonských klubů a s jeho stálými spoluhráči Jerrym Portnoyem a Bobem Margolinem založil jednu ze svých prvních kapel,” říká dramaturg festivalu Ondřej Bezr. S harmonikářem Sugar Rayem Norciou spoluzakládal dodnes aktivní kapelu Sugar Ray & the Bluetones. Posléze stál Anthony Geraci u kolébky další významné bluesové kapely Ronnie Earl and the Broadcasters. “Alba Anthonyho Geraciho jsou stylově velmi členitá, objevují se na nich přímočaré bluesové jízdy v chicagském duchu i sofistikovanější rhythmandbluesové skladby kořeněné jazzovými postupy,” popisuje Ondřej Bezr. Se svými The Boston Blues All-Stars byl opakovaně nominován v kategorii Kapela roku na Blues Music Awards a Geraci sám se zde pravidelně objevuje ve výběru nejlepších bluesových pianistů.
K dalším velkým jménům letošního ročníku patří americká kytaristka srbského původu Ana Popović, která je vítězkou návštěvnické ankety o nejoblíbenějšího účinkujícího za první čtvrtstoletí konání šumperského festivalu, newyorská kytarová hvězda Popa Chubby a Delvon Lamarr Organ Trio pod vedením nesmírně talentovaného skladatele a hráče na Hammondovy varhany, jenž dává kapele jméno. “Ten se skvěle doplňuje s kultovním kytaristou Jimmym Jamesem a skvělým bubeníkem Michaelem Duffym. Hudba tria se pohybuje se mezi rhythm'n'blues, jazzem, funky a rockem,” líčí Ondřej Bezr.
Kytaristku a zpěvačku Carolyn Wonderland mnozí hudební fanoušci znají z kapely britské bluesové legendy Johna Mayalla, rodačka z texaského Houstonu je ale na sólové dráze už od začátku 90. let. Dokáže dostat do transu fanoušky texaského kytarového řádění, jako velmi nadaná autorka ovšem umí zaujmout i toho posluchače, který od blues nevyžaduje striktní dodržování pravidel. “Na posledním ročníku Blues Music Awards měla dvě želízka v ohni za poslední album Tempting Fate vydané na prestižní značce Alligator,” říká Ondřej Bezr.
Neméně respektovanou postavou současné scény je teprve šestadvacetiletý rodák z Georgie Jontavious Willis, hvězda akustické countrybluesové školy, na přímé linii pokračovatel toho, v čem ve světovém kontextu vynikly osobnosti kalibru Taj Mahala a Keb' Mo'. Oba hudební veteráni Willise přizvali roku 2017 jako hosta na své turné k úspěšnému společnému albu TajMo a o dva roky později Taj Mahal a Keb' Mo' produkovali Willisovo druhé a zatím poslední album Spectacular Class, jež bylo nominováno na Grammy 2020 v kategorii Nejlepší tradiční bluesové album. Pořadatelé festivalu se vrátili k osvědčenému konceptu tzv. satelitních koncertů: Jontavious Willis vystoupí v rámci Blues Alive Tour také ve Veselí nad Moravou, Mikulově, Olomouci, Valašském Meziříčí, Jeseníku a polském Chorzowě. V rámci turné se budou konat jeho mistrovské kytarové lekce s místními hudebníky a otevřena bude také výstava Kořeny blues na americkém Jihu.
Letos si připomínáme desáté výročí úmrtí jedné z největších zpěvaček soulu a blues Etty James. Speciální program k její poctě nazvaný Etta James Celebration připravil výkvět amerických a britských hudebníků a zpěvaček, který se na světovém turné zastaví také v Šumperku. “Kapelu tvoří klávesista Bruce Katz a harmonikář Giles Robson. O interpretaci tak slavných hitů, jako jsou At Last, I'd Rather Go Blind, A Sunday Kind of Love nebo Stormy Weather, se podělí zpěvačky Dana Gillespie, Robbin „The Soul-Shaker“ Kapsalis, Alice Armstrong a Daria Biancardi,” vysvětluje Ondřej Bezr.
K dalším zahraničním účinkujícím patří například mladičká texaská kytaristka Ally Venable, fenomenální americký harmonikář a zpěvák Dustin Arbuckle s kapelou The Damnations, švédští bluesrockeři Black River Delta nebo stále známější francouzské trio Muddy Gurdy experimentující se zvukem středověké niněry v kontextu mississippsky temného bluesového soundu.
Tradiční sobotní odpolední koncert bude letos věnován oslavám narozenin jedné z vůbec nejvýznamnějších osobností české hudební scény, zdaleka nejen bluesové: osmdesátinám Jana Spáleného. Oslavenec ve velkém sále Domu kultury zahraje se svojí domovskou kapelou ASPM, ještě předtím ale v rámci programu Pocta Janu Spálenému zazpívají jeho písničky ve vlastních úpravách mnozí, někdy možná i trochu překvapiví interpreti, vesměs o jednu a více generací mladší (Martina Trchová, Jan Fic, Jan Švihálek, Michal Němec, Martin Kyšperský, Petr Ostrouchov & Blue Shadows).
Dění v Domě kultury vždy v podvečer zahájí ve foyer, jak je zavedeným zvykem, jedna z kapel, postoupivších z letošního ročníku vyhledávacího festivalu Blues Aperitiv (Dazed and Confused, Black Pin, Steven's), následovat bude blok loňských vítězů na hlavní scéně (The Peanuts, Levi, The Turtev Brothers).
Rušno bude i na dalších festivalových scénách. Na Jam Stage zahraje mimo jiné italské akustické duo Max & Veronica, páteční program v Klášterním kostele bude patřit Martině Trchové, Justinu Lavashovi a Philu Shoenfeltovi s Davidem Babkou. Nebude chybět ani tradiční sobotní dopolední projekce v kině Oko, na programu bude skvělý životopisný snímek o Aretě Franklin s názvem Respect. Knihovna T. G. Masaryka bude hostit přední bluesové odborníky Jana Sobotku a Jiřího Moravčíka s jejich poslechovými pořady.
Poslední vlna celofestivalových permanentek do Domu kultury a vstupenky na doprovodné akce jsou v prodeji v síti GoOut a na pokladně Domu kultury v Šumperku. Omezený počet jednodenních vstupenek je v prodeji na pokladně Domu kultury.
Kompletní program a informace o účinkujících jsou na www.bluesalive.cz.
Zdroj: Jiří Sedlák