Špičkový komiksový autor Karel Jerie vystavuje v Galerii Portheimka
„XL“ – to není velikost oblečení pro ty dobře udělané postavy, ale tak se jmenuje velká retrospektivní výstava vynikajícího komiksového autora a kreslíře Karla Jerie: výstava uspořádaná k umělcovým 40. narozeninám v pražské Galerii Portheimka tu začne 7. dubna, otevřena bude do 7. května 2017.
Vůbec poprvé zde budou vystavena pohromadě autorova velkoformátová malířská plátna. A chybět nebudou ani známí hrdinové jeho vynikajících komiksů – houbaři, dinosauři, magická uklízecí četa nebo hrdina Candide, jehož příběhy napsal a nakreslil Karel Jerie podle satiry francouzského osvícence Voltaira. Návštěvníci se mohou do výstavy také aktivně zapojit a stát se spolutvůrci velké komiksové kresby Anděl prochází Smíchovem, která vychází z dobových fotografií smíchovských zákoutí. Každý návštěvník bude mít příležitost nakreslit si na výstavě svého anděla strážného.
Tajemství hub i historie
Pohnuté okamžiky z historie, superhrdinové, svět dinosaurů, fantastické příšerky i tajuplný svět hub – to vše je pro Karla Jerie už přes dvacet let stálou inspirací. „Když se podíváme na velké obrazy Karla Jerie, zjistíme, že jsou to příběhy jakoby kouzlem zastavené do jednoho magického okamžiku. A pokud jde o jeho komiksy, najdeme v nich vždycky něco navíc. Svým osobitým zpracováním historických témat, jako je Candide, ale i král Oidipus, doba husitská, spor o pravost rukopisů či okupace Československa v roce 1968, autor systematicky přispívá ke všeobecné vzdělanosti. Což není vůbec samozřejmé v době, kdy jsou lidé zahlceni a méně čtou,“ říká kurátorka výstavy Pavla Petráková Slancová, která už v Galerii Portheimka zorganizovala řadu výstav významných malířů a grafiků.
„Houbaření mě opravdu dost fascinuje. Vidím v něm i symbol toho, jak lidé chtějí vytěžit z přírody, co se jen dá. Brát a žrát. Houby jsou však neuvěřitelně tajemný a inspirativní druh, který lze jen těžko cele postihnout. Proto se téma hub nese mojí tvorbou tak říkajíc jako červená nit - nebo možná jako červenobílá hlava muchomůrky,“ doplňuje Karel Jerie.
Anděl jako inspirace
Autorovy „XL“ obrazy o rozměrech až dvakrát čtyři metry se představí hned v přízemí Galerie Portheimka. Zde tu také čeká na návštěvníky nedokončený komiksový příběh. Anděla procházejícího pražským Smíchovem. „Kdo bude chtít, může Andělův příběh dokreslit a dát mu tak život podle vlastní fantazie,“ říká Karel Jerie.
V prvním patře galerie budou na návštěvníky čekat originály komiksových stránek Karla Jerie jako Candide, Češi 1968, Zelený Vlk a další. „Oproti čtyřmetrovým plátnům můžou moje komiksové obrázky působit jako miniatury, jsem ale přesvědčen, že právě komiksové knihy jsou naprosto výjimečným koncentrátem emocí a energie. Komiks má v sobě prostě něco, co nenajdete v knize, filmu, obrazech ani v počítačových hrách. Na jedné výstavě tak mohou návštěvníci vidět to „největší“ a zároveň „nejmenší“ z mé tvorby. Co bude doopravdy tím největším a co nejmenším už záleží jen na jejich posouzení,“ říká Karel Jerie.
Spolu s vybranými komiksy budou v galerii vystavené i dobové fotografie starého Smíchova. Každou z nich, třeba původní nárožní dům U zlatého anděla, který se zboural v roce 1980 při stavbě pražského metra, překreslil Jerie do komiksové podoby. „Před dvěma lety jsem se sice z Prahy odstěhoval, ale kdykoliv se sem vracím, je to právě Smíchov, který mě jako první vítá. A Anděl je něco jako vstupní brána. Právě andělé v různých podobách jsou z témat, kterým se ve své tvorbě věnuji. Na výstavě jsou andělé zastoupeni jak v obrazech, tak v komiksech,“ vysvětluje autor.
Součástí expozice bude i ukázka výtvarných prací nejmladších autorů - komiksů studentů Gymnázia Nad Kavalírkou, které letos slaví 25 let své existence.